Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z wózków do szkła
Szkło jako materiał budowlany występuje niemal wszędzie. Jednak wiadomo, że jest ono bardzo kruche i nieodporne na nawet najmniejsze uderzenia i wstrząsy. Z tego względu jego transport powinien odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad dotyczących bezpieczeństwa, a przede wszystkim za pomocą odpowiedniego sprzętu. Właśnie do tego służą wózki do transportowania szkła. Co oprócz ostrożności potrzebne jest przy tych czynnościach?
Odpowiedni rozmiar wózka transportowego
Aby przewożenie wielkich tafli szkła było bezpieczne zarówno dla nich, jak i dla pracujących przy tym ludzi, trzeba odpowiednio dobrać wózki transportowe. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przewożenia elementów wielkich okien lub całych przeszkleń. Mają one spore rozmiary i powinny być układane w odpowiednich urządzeniach służących do transportu.
Firmy takie, jak GK Product, których profilem działalności jest tworzenie urządzeń do produkcji szkła i wszelkiej stolarki okiennej i otworowej, podczas projektowania wózków biorą pod uwagę różne rozmiary tego asortymentu. W celu dodatkowego zabezpieczenia przewożonych elementów mają one podłogę, która chroni przed przesuwaniem się elementów, oraz pręty segregacyjne tworzące bezpieczne przegrody. Zapobiegają one stykaniu się szklanych elementów.
Dodatkowym elementem przy wózkach do transportu szkła są specjalne przyssawki, czyli chwytaki próżniowe. Pozwalają one na bezpieczne unieruchomienie szklanych elementów. Przyssawki sprawdzają się szczególnie w miejscach, gdzie istnieją wąskie i kręte ciągi komunikacyjne oraz zachodzi konieczność manewrowania i skręcania wózkiem. W takich momentach istnieje spore ryzyko, że szkło ulegnie uszkodzeniom.
Mechanizmy blokujące i hamujące
Oprócz tego, że osoby użytkujące wózki do szkła, nie powinny poddawać się presji pospiechu, to muszą one poznać procedury, które w odpowiedni sposób blokują ruch urządzenia. Wszystkie modele wózków do szkła posiadają mechanizmy, dzięki którym możliwe jest hamowanie i tymczasowa blokada ruchu. Zapobiega to niekontrolowanemu przemieszczaniu się pojazdu. W przeciwnym razie straty mogłyby być spore, a dodatkowo zachodziłoby niebezpieczeństwo poranienia osób znajdujących się w pobliżu.
Koła przy wózkach do szkła również powinny mieć specjalną budowę. Najczęściej są one z miękkich tworzyw, na przykład z poliamidu lub aluminium, wzmocnione dodatkowym, gumowym bieżnikiem. Dzięki temu w trakcie transportu nie powstają wstrząsy, które mogłyby być niebezpieczne dla szkła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana