Z jakiego szkła powinna być wykonana szyba kominkowa?
Szyba kominowa ma za zadanie zamykać komorę, w której spala się opał. Stanowi przez to ważną część wkładu kominkowego. Aby skutecznie odgrywała swoją rolę, powinna cechować się żaroodpornością i przejrzystością. Dzięki temu można bezpiecznie podziwiać płonący ogień. Wybór tworzywa wykorzystywanego do produkcji szyby kominkowej nie może być więc przypadkowy. Z jakiego szkła tworzy się tego rodzaju elementy?
Właściwości szyby kominkowej
Szyba kominkowa musi skutecznie oddzielać ogień znajdujący się w komorze spalania od pomieszczenia. Dodatkowo pełni ona funkcję dekoracyjną i pozwala na obserwowanie palącego się wewnątrz ognia. Taka szyba musi być odporna na temperaturę i naprężenia termiczne do nawet 800 stopni Celsjusza. Zwykłe szkło pęka i topi się w momencie, gdy temperatura osiągnie 250°C. Z tego powodu w kominkach wykorzystuje się szyby ogniotrwałe wykonane ze spiekanej ceramiki, która jest w stanie sprostać tak ekstremalnym warunkom.
Szyba ogniotrwała to w zasadzie przejrzysta ceramika, która wyglądem przypomina zwyczajne szkło. Dzięki większej zawartości krzemu zyskuje właściwości żaroodporne. Wpływa na to również obecność w składzie domieszek tlenku boru i glinu.
Właściciele kominków często zmagają się z okopconą szybką, która wymaga częstego przecierania. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na szybę prolityczną pokrytą od wewnątrz warstwą tlenku chromu. Takie rozwiązanie powoduje, że sadza i substancje smoliste dopalają się i nie osadzają na szkle.
Zalety szkła kominkowego
Szkło kominkowe w odróżnieniu od zwykłego szkła nie ulega matowieniu pod wpływem temperatury. Jest łatwe do utrzymania w czystości i nie odkształca się. Warunkiem wysokich cech użytkowych tego rodzaju produktów jest skorzystanie z usług szklarza ze sprawdzonej firmy szklarskiej, np. Majster Glass.
Producenci szyb kominkowych oferują kilka rodzajów szkła, co umożliwia dostosowanie jego wyglądu do stylu wnętrz. Najczęściej klienci decydują się na przeszklenie w kształcie kwadratu lub prostokąta. Z kolei w nowoczesnych aranżacjach dobrze prezentują się szyby panoramiczne. Osobom gustującym w niestandardowych rozwiązaniach na pewno sposób się kominek przeszklony z dwóch lub nawet z trzech stron. Taka konstrukcja pozwala na podziwianie ognia z kilku miejsc w pomieszczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana