Przyciemnianie szyb w samochodzie. Co warto wiedzieć?
Przyciemniane szyby w samochodzie mogą kojarzyć się ze szpanerstwem lub gangsterskimi filmami. Jednak warto podkreślić, że przyciemnianie szyb w samochodzie to przede wszystkim komfort podróżowania i zwiększenie bezpieczeństwa. Natomiast, żeby osiągnąć jak najwyższą wydajność tego udogodnienia i działać zgodnie z przepisami, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.
Zalety przyciemnianych szyb w aucie
Firmy, które zajmują się przyciemnianiem szyb w samochodach, chętnie chwalą się na swoich stronach internetowych efektami swojej pracy. Ponadto piszą o podstawowych korzyściach z posiadania przyciemnionych szyb w aucie. A zalicza się do nich m.in.:
- Ochronę wnętrza samochodu przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Zwiększa to komfort jazdy w przypadku kierowcy i pasażerów. A także zapobiega szybkiemu blaknięciu tapicerki.
- Ochronę zdrowia i życia pasażerów, ponieważ podczas stłuczenia szyby, dzięki folii przyciemniającej będzie trzymać się ona w jednym kawałku.
- Ochronę naszej prywatności na tylnych siedzeniach. Dotyczy to także cennych przedmiotów, które mogą się tam znajdować. Jeśli nie będą one widoczne z perspektywy przechodnia, żaden złodziej nie będzie zastanawiał się, jak dostać się do środka naszego auta.
Rodzaje folii do przyciemniania szyb w samochodzie
Do produkcji folii do przyciemniania szyb używa się zazwyczaj jednego z trzech materiałów. W związku z tym na rynku możemy spotkać folie ceramiczne oraz folie poliestrowe jednowarstwowe lub dwuwarstwowe.
Jak zapewniają znawcy przyciemniania szyb w samochodzie, użycie foli do przyciemniania jest równie skuteczne i daje podobny efekty jak fabryczne metody. Nie ma też wielkiego znaczenia, jaki materiał do tego celu wybierzemy. Największa różnica pomiędzy poszczególnymi foliami znajduje się w kwestiach gwarancyjnych:
- Folia poliestrowa – ok. 5 lat gwarancji
- Folia ceramiczna – ok. 10 lat gwarancji
Wybierając folię do przyciemniania szyb, warto zwrócić uwagę na inną istotną sprawę, mianowicie na atest Instytutu Szkła i Ceramiki. Tego typu oznaczenia powinno dawać nam pewność, że mamy do czynienia z produktem odpowiednio wysokiej klasy.
Ile kosztuje przyciemnienie szyby w samochodzie?
Zapewne wielu czytelników zastanawia się, ile trzeba wydać na przyciemnienie szyby w swoim aucie. Niestety, precyzyjne podanie ceny nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać, ponieważ dużo zależy od tego, w jakim mieście lub miejscowości planujemy zlecić usługę przyciemniania szyb, a także jak dużą powierzchnię zamierzamy przyciemnić. Dla przykładu można podać, że:
- Przyciemnienie szyby w busie to koszt ok. 7 000 złotych.
- Przyciemnienie szyby w sedanie to ok. 500 złotych
Przeglądając oferty, można zwrócić uwagę na pewne tendencje cenowe. Na przykład przyciemnienie szyby tylnej, a także przedniej jest droższe, niż ta sama usługa w przypadku szyb bocznych.
Przyciemnianie szyb a prawo
Chcą przyciemnić szyby w swoim samochodzie, musimy wziąć pod uwagę również aspekty prawne. Przepisy mówią o konkretnych wytycznych dotyczących przyciemniania szyb w autach, a oparte są one na procentowej przepuszczalności światła. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi o tym, że:
- przepuszczalność szyby przedniej musi wynosić co najmniej 75%,
- przepuszczalność przednich szyb bocznych musi wynosić co najmniej 70%,
- przypadku przyciemniania całej reszty szyb (czyli tylnej i bocznych tylnych) panuje pełna dowolność.
Decydując się na nałożenie foli przyciemniającej, wypada sprawdzić, czy w naszym samochodzie nie przyciemniano szyb fabrycznie. Wówczas należy dodać do siebie procent przepuszczalności światła i sprawdzić, czy mieścimy się w zaleceniach ministerialnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana