Jak przenosić tafle szkła o dużych gabarytach?
Szkło jest bardzo wrażliwym materiałem, szczególnie w sytuacji, gdy jego arkusze osiągają duże rozmiary. W zakładach przemysłowych zajmujących się obróbką tego tworzywa konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań, które pozwalają na bezpieczne transportowanie gotowych wyrobów. Jak przenosić tafle szkła o dużych gabarytach w sposób zgodny z przyjętymi normami?
Jak przenosić szkło?
W przypadku niewielkich tafli szkła, które można przenosić ręcznie, sprawa jest niezwykle prosta. Problem pojawia się w sytuacji, gdy w danym zakładzie przemysłowym lub na budowie niezbędne jest przetransportowanie dużych tafli często przekraczających nawet kilka metrów długości i szerokości. Wówczas konieczne jest użycie specjalnych przyssawek i/lub chwytaków próżniowych przymocowywanych do powierzchni szkła poprzez wytworzenie próżni. Takie akcesoria nie naruszają struktury szyby, umożliwiając jej swobodne przenoszenie w bezpiecznych warunkach.
Przeczytaj również: Czym kierować się przy wyborze szklanej balustrady?
W zakładach zajmujących się obróbką szkła obowiązują określone normy. Zdarza się, że zgodnie z przepisami tafle szkła lub okno o konkretnych wymiarach nie mogą być przenoszone bezpośrednio przez pracowników.
Przeczytaj również: Czym są luksfery i gdzie się je wykorzystuje?
Urządzenia do przenoszenia szkła
Istnieje wiele typów urządzeń wykorzystywanych do transportowania szkła. Wyróżnia się bardzo zaawansowane, skomplikowane konstrukcje w formie dźwigów lub lekkich żurawi, które sprawdzają się idealnie podczas pracy z dużymi taflami. Umożliwiają one przenoszenie szkła w sposób w pełni automatyczny, co zwiększa bezpieczeństwo pracowników. Istnieją także niewielkie, manualne chwytaki wyposażone w przyssawki oraz pompy próżniowe ze specjalnym autonomicznym zasilaniem.
Przeczytaj również: Co wchodzi w zakres usług szklarskich?
– Wybór urządzeń do transportowania szkła jest bardzo duży. Każdy model sprawdza się w innych warunkach, dlatego przed zakupieniem lub wypożyczeniem danego egzemplarza warto zastanowić się nad tym, jak chcesz go wykorzystać. Przyssawki manualne sprawdzą się dobrze w przypadku nieco mniejszych i lżejszych tafli, podczas gdy żurawie będą pomocą w przenoszeniu dużych arkuszy – tłumaczy ekspert z firmy Glass Land oferującej urządzenia do transportu szkła.
Oprócz przyssawek i urządzeń działających na zasadzie próżni, do transportu szkła wykorzystuje się również wózki. Muszą być one wyposażone w mechanizm hamowania i blokady ruchu, które zapewniają bezpieczeństwo podczas przemieszczania się po hali produkcyjnej oraz na budowie. Tafle szkła należy również odpowiednio oddzielić od siebie za pomocą korkowych przekładek lub specjalnego papieru.
Poszczególne urządzenia i akcesoria do przenoszenia szyb różnią się od siebie udźwigiem i ogólnymi właściwościami. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie dopasowanie sprzętu do masy i wymiarów tafli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana