Jak powstają grafiki na szkle?
Grafika na szkle jest coraz popularniejszym elementem dekoracyjnym montowanym w wielu domach. Odpowiednio dopasowana do charakteru wnętrza, dodaje mu blasku i niepowtarzalnego charakteru. Co ważne – w zależności od wybranego efektu, jest możliwe również optyczne powiększenie wnętrz. Ważną zaletą takich wyrobów jest bogata różnorodność. Jakimi metodami powstają grafiki na szkle? Wyjaśniamy.
Metody wykonania grafiki na szkle
Istnieje kilka sposobów, które pozwalają na wykonanie estetycznego nadruku na szkle. Jedną z nich jest druk metodą UV. W tym wariancie grafika jest umieszczana na powierzchni surowca po jego wewnętrznej stronie. Po naniesieniu obrazu jest on podklejany białą folią i zabezpieczany przy wykorzystaniu poliuretanu. Do wykonania tych czynności jest konieczne wykorzystanie nowoczesnych urządzeń. Dzięki temu, że wizerunek powstaje od środka, jest nie tylko bardziej realistyczny, ale przede wszystkim odporny na uszkodzenia czy ścieranie.
Przeczytaj również: Jak umieszcza się grafiki na szkle?
Nieco inny efekt pozwala zyskać piaskowanie szkła. Po przeprowadzeniu tego zabiegu surowiec staje się nieprzezroczysty i matowy. Warto zaznaczyć, że wykonane ornamenty mogą mieć różny kształt i być wykończone w różnoraki sposób, zgodnie z projektem. Metoda ta umożliwia nanoszenie nie tylko prostych, ale też skomplikowanych wzorów. Piaskowanie odbywa się przy wykorzystaniu strumienia cieczy – wyrzuca on ścierniwo pod wysokim ciśnieniem. Uzyskanie odpowiednich efektów wymaga każdorazowo dobrania właściwych granulacji.
Przeczytaj również: Jak umieścić grafikę na szkle?
Jak jeszcze można wykonać grafikę na szkle?
Grafika na szkle może być wykonywana również poprzez zastosowanie szkła laminowanego. W tym wariancie specjalistyczna folia typu EVA jest umieszczana pomiędzy dwoma taflami surowca. Trwałe łączenie jest przeprowadzane w wysokiej temperaturze. Ogromnym plusem tej metody jest możliwość wykorzystania szkła w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Zarówno wilgoć, jak i bezpośrednie działanie wody nie doprowadzą do rozwarstwienia się tafli i uszkodzenia obrazu – wyjaśnia ekspert z firmy Galas.
Ostatnim sposobem zdobienia szkła jest grawerowanie laserowe. Umożliwia ono wykonanie każdego wzoru. Proces ten odbywa się przy wykorzystaniu lasera. Poruszająca się nad szkłem głowica wykonuje precyzyjne nacięcia, które idealnie oddają wzór obrazu. Metoda ta jest wykorzystywana do wykonywania ornamentów nie tylko na szkle, ale też lustrach.
Sposób wykonania grafiki na szkle jest każdorazowo indywidualnie dopasowywany do dostarczonego wzoru, ale też planowanego do osiągnięcia efektu. Tylko wykonanie tych czynności przez specjalistów, przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu, gwarantuje uzyskanie wysokiej jakości produktów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana