Jak działają szyby samoczyszczące?
Szyba samoczyszcząca? Brzmi trochę jak z filmu since fiction. Jednak rzeczywistość z coraz większym powodzeniem konkuruje z wyobraźnią twórców i konsumentów. Coraz więcej firm na całym świecie zajmuje się produkcją szyb samoczyszczących. Postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób działa ten specyficzny rodzaj szyb? I czym mimo samoczyszczących właściwości trzeba dodatkowo myć okna?
Czym jest szyba samoczyszcząca?
Szyba samoczyszcząca przypomina zwykłą szybę, jednak ma cechy, które ją wyróżniają. Dzięki nowoczesnym technologią korzysta z promieni słonecznych (UV) oraz deszczu, aby niwelować brud ze swojej powierzchni.
Mówiąc bardziej szczegółowo, szyba pokryta jest specjalną powłoką, która podczas kontaktu z promieniami słonecznymi rozkłada zabrudzenia organiczne. A następnie deszcz usuwa zabrudzenia z powierzchni okna. Trzeba przyznać, że brzmi zadziwiająco prosto.
W gwoli ścisłości wypada dodać, że pierwsze z opisanych zjawisk, czyli rozkład brudu pochodzenia organicznego nazywamy fotokatalizą. Natomiast drugi z etapów czyszczenia – hydrofilią.
Gdzie stosuje się szyby samoczyszczące?
Jak wspomniano wyżej, szyby samoczyszczące nie różnią się wyglądem od standardowych szyb, dlatego bez wizualnych zgrzytów stosuje się je w wielu miejscach. Technologia w znacznej mierze wspomagająca konserwację i utrzymująca czystość szczególnie polecana jest w przypadku dużych szklanych powierzchni, których czyszczenie może stanowić spory kłopot i generować wysokie koszty.
Choć bez większego problemu można zamontować szyby samoczyszczące również w domu lub mieszkaniu prywatnym (m.in. w drzwiach balkonowych czy oknach ściennych) – co stanowi coraz częstsze rozwiązanie.
Praktycznym sposobem, który również cieszy się sporą popularnością, jest zainwestowanie w okna dachowe wyposażone w szyby samoczyszczące. To świetne rozwiązanie, ponieważ okna dachowe są zazwyczaj trudnodostępne dla ludzkich rąk, natomiast ich długotrwałe wyeksponowanie na słońce sprawia, że proces samoczyszczenia przebiega sprawnie.
Producenci podkreślają, że okna samoczyszczące okazują się wyjątkowo przydatne w przestrzeniach przemysłowych. Niestety, tylko w takich miejscach, gdzie dostają się promienie słoneczne w optymalnej ilości.
Szyby samoczyszczące – zalety
Oczywiście, szyby samoczyszczące kosztują więcej od tradycyjnych szyb, jednak zainwestowanie w ten typ okna zwraca się po czasie. Do głównych zalet okien samoczyszczących zalicza się:
- Oszczędność czasu, który poświęcilibyśmy na mycie okien
- Znacznie łatwiejszą konserwację okna
- Lepsza widoczność podczas ulewy
- Znaczne mniejsze zużycie środków do czyszczenia okien
Czy i czym myć okna samoczyszczące?
Zapewne wielu zainteresowanych tym rozwiązanie zastanawia się, czy myć okna samoczyszczące? Niestety, tak. Natomiast zakup okien samoczyszczących znacznie zmniejsza częstotliwość ich mycia, które jest konieczne, aby usunąć trudno schodzące zabrudzenia. Dużo zależy od tego, w jakim stopniu okno wyeksponowane jest na słońce i w jak bardzo zanieczyszczonym środowisku się znajduje.
Uwaga, warto zaznaczyć, że myjąc szybę samoczyszczącą, nie należy używać silnych środków np. takich, które zawierają alkohol. Ich działanie może przyczynić się do nieodwracalnego zniszczenia okna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana