Jak działają okna antywłamaniowe?
Podczas organizowania swojej przestrzeni w nowo wybudowanym domu lub kupionym mieszkaniu, pragniemy zadbać o wszystkie detale. Często skupiamy się na estetyce, jednak równie ważne, a może nawet ważniejsze są kwestie bezpieczeństwa. Aby spać spokojnie, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w coś lepszego niż zwykłe okna. Jednym z powodów niech będą statystyki, które mówią, że większość włamywaczy dostaje się do środka przez okno. Natomiast zapobiec takim procederom mogą okna antywłamaniowe.
Okna antywłamaniowe i ich podstawowe parametry
Na ocenę okien antywłamaniowych składa się kilka czynników. Ich skuteczność opisują specjalnie przygotowane normy nazywane ENV 1627. Według specjalistów im czas na rozpracowanie okna dłuższy, tym jego jakość oceniana jest wyżej – logiczne. Dwoma najważniejszymi parametrami, które mają największy wpływ na skuteczność okna antywłamaniowego, są oporne okucie okienne oraz wytrzymałość szyby okiennej.
Ponadto podczas zakupu okien warto zwrócić uwagę na inne elementy. Co wyróżnia okna włamaniowe? Takie dodatki jak:
- Specjalne klamki antywłamaniowe
- Stalowe rygle
- Zamknięcia wewnętrzne (środkowe)
Sprzedawcy okien zaznaczają, że wysoka jakoś wszystkich wymienionych komponentów powinna stanowić silne zabezpieczenie przed ewentualnym włamaniem. Ponadto dodają, że nie warto odpuszczać któregokolwiek z elementów i oszczędzać na jakości wykonania. Niestety, wraz z rozwojem systemów antywłamaniowych, złodzieje również „podwyższają swoje kwalifikacje”.
Podstawowe zabezpieczenia w oknach antywłamaniowych
Okna antywłamaniowe wciąż są ulepszane przez producentów. Dodatkowe umocnienia mają zapewniać ich posiadaczom pełne bezpieczeństwo. Do najpopularniejszych zabezpieczeń zalicza się m.in.:
- Klamki zamykane na klucz, które powodują, że nie da się zmienić ich położenia bez użycia kluczyka. Uniemożliwia to otworzenie okna od zewnątrz w czasie, gdy jest uchylone. A to bardzo częsta metoda stosowana przez włamywaczy. Ponadto dobrze sprawdzają się odporne okucia okienne udoskonalone o specjalne zaczepy oraz zbrojenia, chroniące okno przed możliwością wyważenia.
- Przydatnym wsparciem mogą okazać się także wkładki zapobiegające przed rozwierceniem. A także folia antywłamaniowa, która chroni okno przed rozbiciem ciężkim przedmiotem.
Wypada dodać, że okna antywłamaniowe dostają specjalne oznaczenia, które mówią o ich klasie odporności. W przypadku okien, które posiadają podstawowe zabezpieczenia, mówimy o klasie RC1, natomiast modele wzbogacone o ponadpodstawowe dodatki to m.in. okna P4.
Montaż okien antywłamaniowych
Sam zakup okien antywłamaniowych to nie wszystko. Równie ważny i znaczący dla naszego bezpieczeństwa jest odpowiednio przeprowadzony montaż. Podczas montowania okien fachowcy mają obowiązek wystawić swojemu klientowi specjalny certyfikat, potwierdzający skuteczność produktu i jego instalacji.
Rolety antywłamaniowe i kraty
Osoby, które nie są przekonane do okien antywłamaniowych, mogą zastanowić się nad alternatywami takimi jak rolety antywłamaniowe lub kraty. Te pierwsze są coraz popularniejsze na naszym rynku. Poza gwarancją bezpieczeństwa osłaniają pomieszczenie przed promieniami słonecznymi, a w zimniejsze miesiące zatrzymują ciepło wewnątrz budynku. Minusem rolet antywłamaniowych jest niewątpliwie konieczność pamiętania o ich zasuwaniu. Ponadto fakt ich posiadania może sugerować, że pod tym adresem znajdują się cenne przedmioty. W przypadku krat natomiast mówi się przede wszystkim o nieestetycznym wyglądzie i wątpliwej skuteczności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana