Ile kosztuje szkło hartowane do kuchni i dlaczego warto je wybrać?
Szkło do kuchni może być zwykłe lub hartowane, matowe lub lakierowane. Warto dowiedzieć się, jakie są główne zalety paneli szklanych. Jakie są rodzaje szkła? Jak dokonać między nimi wyboru? Poznaj jego zalety i wady. Dowiedz się, ile kosztuje jego montaż za metr kwadratowy. Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule. Pomożemy Ci w podjęciu dobrej decyzji.
Jakie szkło wybrać?
Wybierając szklarskie usługi, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału. Szkło hartowane jest odporniejsze na wahania temperatury, a zwykłe jest tańsze. Rzadko dochodzi do jego pęknięć, dlatego może być stosowany nad część grzewczą kuchni. Szczególnie ważne jest docięcie materiału od spodu. Polega to na tym, że nad kuchenką do 15 wysokości nie ma tworzywa. Wówczas jest odporne na temperaturę.
Przeczytaj również: Produkcja i zastosowanie szkła hartowanego
Rodzaje szkła do kuchni
Szkło do kuchni jest wciąż popularne, przez co wzrosła jakość oraz techniki wyrobu produktów na podstawie szkła. W związku z tym wyróżnia się szkło:
- lakierowane matowe – powstałe na podstawie szkła satynowego trawionego
- lakierowane z połyskiem – lakierowane ekologicznymi farbami. Używane jako fronty witryn, szafek, szklanych blatów czy w drzwiach przesuwnych szaf
- lakierowane trójwymiarowe – powierzchnie mieniące się w zależności od światła czy 2 gładkie powierzchnie, matowa i o wysokim połysku
- lakierowane z teksturą – wytrzymałe tworzywo, które daje złudzenie miękkiej, trójwymiarowej powierzchni
Jakie są zalety i wady szkła kuchennego?
Zamiast tradycyjnych płytek warto wybrać szkło kuchenne. Wpływa to na proste sprzątanie. Wszystko dzięki brakowi zakamarków przyciągających brud jak to się dzieje w przypadku płytek. Dzięki gładkiej i nieprzepuszczalnej powierzchni w łatwy sposób można usunąć plamy z tłuszczu czy inne zabrudzenia. Wystarczy tylko ręcznik papierowy lub mokra szmatka oraz detergent, aby usunąć zabrudzenie. Poza tym szkło nad blatem jest modne i wyróżnia nowoczesne kuchnie. Do pozostałych korzyści zalicza się różnorodność kolorystyczna. Do wyboru jest minimalistyczne szkło, czarne czy kolorowe. Do wad natomiast zalicza się częste brudzenie się. Widać zacieki czy odciski palców szczególnie na ciemniejszych blatach czy ścianach.
Najpopularniejsze wzory paneli
Do najczęściej wybieranych wzorów zaliczają się te, które nawiązują do sprzętu kuchennego, kulinariów, znanych osób czy czyste, jednokolorowe tafle. Nierzadko wykorzystuje się grafikę w formie abstrakcji, scenek rodzajowych czy pejzaży. Popularne są wzory paneli szklanych w:
- związane z naturą
- owoce lub warzywa
- abstrakcję
- pejzaże lub scenki rodzajowe
- znane osoby
Cena szkła hartowanego do kuchni
Cena szkła na ścianę w kuchni zależy przede wszystkim od producenta czy grubości materiału. Dodatkowa obróbka może także podwyższyć cenę. Zwykle jednak kosztuje około 370 złotych za metr kwadratowy szkła hartowanego, którego grafika ma grubość szkła 4 milimetry. Najwyższa cena to 700 złotych za metr kwadratowy. W przypadku tafli ze szkła nad blatem instaluje się je na klej, szyny czy śruby. Panele nadblatowe cechujące się różnymi wzorami wykonuje się w technologii druku UV. Ich koszt to około kilkudziesięciu złotych. Dlatego dobrze jest porównać ceny u różnych firm. Bezbarwna tafla szkła w rodzaju float to około 80 złotych za metr kwadratowy. Popularne są poza tym szklane, kolorowe tafle. Ich cena wynosi około 130 złotych za metr kwadratowy. Ich zaletą jest trwałość oraz odporność na uszkodzenia. W tym celu warto je ochronić siatką lub polipropylenową folią. W przypadku trwałego szkła zbrojonego koszt będzie opiewał na 45 złotych za metr kwadratowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana