Czym zajmuje się szklarz?
Wydaje się, że zawody rzemieślnicze nie cieszą się dziś wielką popularnością. Jednak nie można zapominać o dużym znaczeniu rzemieślników w naszym codziennym życiu. W tym artykule postaramy się przybliżyć czytelnikom zawód szklarza i streścić jego najważniejsze obowiązki, które przeradzają się w praktyczne i atrakcyjne elementy naszej codzienności. Udowodnimy również, że szklarz nie zajmuje się wyłącznie wstawianiem szyb.
Kim jest szklarz?
Mówiąc ogólnie, może stwierdzić, że szklarz to człowiek, który zajmuje się szkłem. Zresztą sama nazwa wyraźnie na to wskazuje. W szeroki zakres obowiązków szklarza wpisuje się obróbkę szkła, montaż elementów szklanych, ale także wytwarzania materiałów z tego materiału.
Przeczytaj również: Półki szklane jako element wystroju nowoczesnego salonu
Jak zostać szklarzem?
Na początku warto ukończyć zasadniczą szkołę zawodową, która otwiera drogę do tego zawodu i pozwala rozpocząć próby z potrzebną wiedzą teoretyczną. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ, żeby zostać szklarzem, nie trzeba mieć żadnych dokumentów do tego uprawniających. Często początkujący rzemieślnik szkoli się pod okiem doświadczonego szklarza. Podobnie jak w innych zawodach tego typu najistotniejsza jest praktyka i sukcesywnie zdobywane doświadczenie.
Przeczytaj również: Jakie są zalety drzwi szklanych?
Cechy dobrego szklarza
Zawód szklarza na pewno nie jest przeznaczony dla każdego. Trzeba mieć pewną smykałkę w tym kierunku. Bez wątpienia istotne będą zdolności manualne, precyzja i cierpliwość. Warto dodać, że szklarz nie posługuję się wyłącznie własnymi rękami. Każdy profesjonalny rzemieślnik posiłkuje się odpowiednimi narzędziami (ręcznych i mechanicznych) niezbędnymi przy pracy.
Przeczytaj również: Wykorzystanie szkła w konstrukcji balustrad
Zakres obowiązków szklarza
Do podstawowych obowiązków szklarza zalicza się wymianę i montaż szyb. Poza szybami, które właściwie każdy z nas ma w miejscu, gdzie mieszka, szklarz zajmuje się także szybami specjalnymi takimi jak: szyby zbrojeniowe, hartowane czy antywłamaniowe. Dla dobrego szklarza problemem nie powinno być także oszklenie balkonu.
Istnieją również szklarze, głównie pracujący w przemyśle szklarskim, którzy wytwarzają różnego rodzaju przedmioty, półprodukty czy akcesoria. Często w zakres ich obowiązków wpisuje się obróbka szkła, konserwacja i naprawa.
Bardzo często szklarzom zleca się takie zadania jak:
- Wykonanie na miarę szyby samochodowej.
- Przygotowanie lustra o określonym kształcie i rozmiarze.
- Wyprodukowanie szklanych paneli ściennych albo podłogowych.
- Zaprojektowanie i stworzenie kabiny prysznicowej na wymiar.
Wyżej wymienione to oczywiście nie wszystkie zadania, jakich podejmuje się szklarz. Warto podkreślić, że często w tym rzemiośle wykonuje się przedmioty na wymiar. A wymaga to niebywałej precyzji i wprawy, ponieważ często mówimy o precyzji co do milimetra. Ponadto zwróćmy uwagę z jak kruchym materiałem pracuje szklarz. Tutaj drobny błąd lub nieuwaga może okazać się sporą stratą finansową dla zakładu szklarskiego.
Usługi szklarskie i ich różnorodność
Jak napisano wyżej, zakres obowiązków szklarzy jest szeroki. Dlatego efektów ich pracy możemy spodziewać się w różnych przestrzeniach naszego codziennego życia. W łazience czy przedpokoju może to być lustro. Mowa tu także o specjalnych lustrach podświetlanych. W kuchni czy łazience szklarz może przygotować dla nas panele szklane. A w całym domu zadbać o nasze bezpieczeństwo poprzez położenie szklanej powłoki antypoślizgowej.
Jak widać zawód szklarza to dość szerokie spektrum obowiązków, które niezmiennie jest przydatne w naszych domach, bo kto z nas nie posiada choćby lustra czy okna?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana