Czy warto zainwestować w szyberdach?
Kiedyś szyberdach spełniał głównie funkcje klimatyzacji. Obecnie szyberdachy w swojej klasycznej formie odchodzą do lamusa. Za to coraz popularniejsze stają się szyberdachy nowoczesne, które charakteryzują się przede wszystkim znacznie większą powierzchnią. Poza tym działają automatycznie, a to znacznie poprawia komfort użytkowania. Dlatego, zanim rozpoczniemy dyskusję na temat wad i zalet szyberdachu, warto sprecyzować, o jakim szyberdachu mowa.
Co to jest szyberdach?
Warto zacząć od sprecyzowania: czym jest szyberdach? Mówiąc najprościej, szyberdach to okno umieszczone na dachu samochodu. Może być przesuwane lub otwierane do góry. Jego głównym celem jest szybkie przewietrzenie wnętrza auta. Dobrze sprawdza się nie tylko podczas jazdy, ale także na parkingu, gdy w upalny dzień do środka pojazdu wpada powietrze.
Obecnie szyberdachy zazwyczaj są większe niż dawniej i rozciągają się na znaczną część dachu samochodu (np. szyberdach panoramiczny). W dodatku działają automatycznie. Rozsuwają się równolegle do powierzchni dachu. Miłośnicy tego rozwiązania cenią sobie głównie estetykę wykonania szyberdachu, który stanowi przecież także wizualną atrakcję. Dodatkowo posiadanie szyberdachu sprawia, że we wnętrze pojazdu wizualnie się powiększa i sprawia wrażenie bardziej pojemnego.
Rodzaje szyberdachów
O pierwszym rozróżnieniu wśród szyberdachów już wspomnieliśmy:
- Szyberdach ręczny (manualny)
- Szyberdach elektryczny (automatyczny)
Inną kategorią podziału zależy od stopnia przyciemnienia okna na dachu. Może być ono przyciemniane lub przeźroczyste. Poza tym warto zwrócić uwagę na sposób otwierania: uchylny lub rozsuwany. Dawniej powstawały auta z szyberdachem harmonijkowym, który zwijał się podobnie jak harmonijka właśnie.
Szyberdach – zalety
Miłośnicy szyberdachów chętnie wymieniają ich zalety, do których zalicza się przede wszystkim takie cechy jak:
- Szyberdach może stanowić zamiennik dla klimatyzacji.
- Posiada walory estetyczne – np. dzięki niemu z wnętrza samochodu można obserwować niebo, co zwiększa przyjemność podróżowania. Szczególnie gdy przemieszczamy się wśród pięknych krajobrazów.
- Wietrzy wnętrze auta, jednocześnie nie kierując zbyt wiele powietrza na pasażerów.
- Do środka samochodu wpada więcej naturalnego światła.
Szyberdach – wady
Niestety, szyberdachy tak jak większość rzeczy na tym świecie mają również swoje wady. Do podstawowych wad szyberdachów zalicza się głównie:
- Większe zużycie paliwa spowodowane oporem powietrza, jaki wytwarza szyberdach uchylany.
- Dość kosztowny montaż szyberdachu – mowa tu w szczególności o szyberdachu panoramicznym.
- Na dłuższą metę szyberdach wymaga odpowiedniej konserwacji, co oczywiście generuje koszty i wymaga poświęcania temu uwagi. Chodzi tu głównie o wymianę elementów odpowiedzialnych za uszczelnianie.
Szyberdach – czy warto?
Kwestia zakupu szyberdachu zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli naprawdę zależy nam na widoku nieba, większej ilości dziennego światła w środku auta i na innych zaletach opisanych wyżej – na pewno warto zainwestować w tę estetyczną gratkę.
Jednak na pewno warto zaznaczyć, że szyberdach jest rodzajem luksusu i nie jest koniecznym elementem auta. Przed podjęciem decyzji warto przejrzeć swoje konto i zastanowić się, czy aby na pewno stać nas na taki zakup i doliczyć sobie jeszcze jeden element do konserwacji i ewentualnych napraw.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana